Міський семінар "Зцілення мистецтвом або арт-терапія дітей та дорослих"

Мистецтво зцілює.

“Ми починаємо малювати раніше, ніж читати й писати. Читаємо й пишемо дотепер, а малюють тільки професіонали”.

В. Сухомлинський

18 грудня в Палаці учнівської молоді  імені Івана Франка відбувся міський семінар практичних психологів освітніх закладів міста на актуальну для нашого сьогодення тему: «Зцілення мистецтвом або арт-терапія дітей та дорослих».  Метою  заходу було продемонструвати, що арт-терапія - це особлива форма психотерапії, психокорекції та розвитку особистості, в основі якої лежить творче самовираження.

Ефективність цього напрямку викликана його універсальністю, екологічністю та безпечністю. Цей метод практикують,  якщо є проблема  і якщо її немає. Він допомагає у разі сформованої негативної Я-концепції, дисгармонійної або спотвореної самооцінки, проблем емоційного розвитку (імпульсивність, підвищена тривожність, страхи, агресивність), переживань відторгнення, відчуття самотності, стресового стану, депресії, неадекватної поведінки, порушень  відносин з близькими людьми, ворожості до оточуючих, порушень адаптації, проблем у навчанні, порушень аутичного спектру, психосоматичних захворювань,  у разі пережитого насильства та інших психотравмуючих подій, а також для особистісного розвитку та коучингу.

Головна мета арт-терапії - допомогти особі саморозкритися. Виразити себе у мистецтві можна через образотерапію (живопис, графіка, скульптура, різьба, інсталяція тощо), мандалотерапію,  бібліотерапію (робота з літературою, епістолярний жанр), танцювально-рухову терапію, піскову терапію, казкотерапію, музикотерапію, кольоротерапію, драматерапію, символдраму , лялькотерапію, маскотерапію, гримотерапію, колажування, глинотерапію, метафоричні асоціативні карти, фототерапію, фрактальний малюнок та нейрографіку.

28 учасників семінару - практичних психологів нашого міста мали можливість наблизитись до свого внутрішнього творця. Вони випробували  техніки образотерапії та маскотерапії.

Усі мали можливість пропрацювати власну тривогу, усвідомити свій емоційний стан, змінити ставлення до ситуації через різні види художніх засобів і матеріалів (акварель, гуаш, олійна пастель, суха пастель, воскові олівці, тканина різної фактури, мереживо, каміння, бісер, блискітки  для декору карнавальної маски та ін.). Створення маски має найсильніший терапевтичний ефект , гармонізує «Я»  та лікує самооцінку. “Буває, руки справляються із загадкою, проти якої інтелект безсилий”, - казав Карл Юнг.

Завершилось навчання масою позитивних вражень та емоцій… Напрямок АРТ - це інструмент для дослідження і гармонізації тих сторін внутрішнього світу людини,  для вираження яких слова не підходять. Цей метод особливо відповідає очікуванням, установкам, ментальності української культури , людям, для яких характерна орієнтація на емоційно-образне переживання, ніж на раціональне розвʼязання психологічних конфліктів.

Хочеться щиро подякувати усім учасникам за активність, оптимізм, гнучкість, любов до пізнання нового та прогресивного.

Практичний психолог ПУМ Людмила Іванова